Вдома ми якось поступово (впродовж десь року) перейшли до того, що органічне сміття ми взагалі не викидаємо у смітник. В результаті сміття виноситься не кожного дня, а десь раз на три-чотири дні. Досягли (вважаю це досягненням) цього завдяки тому, що все від продуктів харчування (ще й маленькі шматочки тканинок, папірці тощо) іде в компост.
Такі речі, як, наприклад, заварка від чаю, лушпиння цибулі та картоплі прямо пересипаються землею в латочках на балконі, а більша частина вивозиться до нас на ділянку і там використовується, як добрива.
На балкончику в нас декілька довгих лотків (один завжди з квітами, а другий використовується для компосту), також є великий вазон з лимонником. Добрив ніяких не купуємо – все своє.
Те, сміття, що вивозиться на ділянку (один раз на два тижні) зберігається в закритих пластикових ємностях десь по п’ять літрів, а те, що за зиму збирається впродовж місяця-двох – в пластиковій закритій п’ятдесяти літровій діжці, що стоїть собі в куточку на балконі і не заважає.
Нічого не смердить і не тече, приносить користь, не поповнює сміттєзвалища навколо Києва, не годує щурів тощо… все дуже легко (лінь не страждає від таких “навантажень”), а головне – ще й живить те, що росте на балконі та на городі.